جمعه سیاه چیست؟

جمعه سیاه چیست
جمعه سیاه چیست

جمعه سیاه یا Black Friday یک روز پس از روز شکرگذاری در کشور آمریکا می باشد. این روز شلوغ ترین روز خرید همراه با تخفیف های ویژه و پیشنهادهای مختلف می باشد. اما چرا به این روز جمعه سیاه گفته می شود؟ در اینجا دو روایت معروف مطرح می شود.

اولین روایت اشاره به ترافیک سنگین و رد لاستیک خودروها بر سطح خیابان ها در روز شلوغ بعد از شکرگذاری دارد و نام جمعه سیاه را برگرفته از آن می داند.

دومین روایت منشا این نام را روش قدیمی ثبت حساب و کتاب کسب و کارها می داند. روشی که در آن برای ثبت ضرر و زیان از جوهر قرمز، و برای ثبت سود از جوهر مشکی استفاده می شده است. بسیاری از کسب و کارها به خصوص کسب و کارهای کوچک، قبل از شروع کریسمس برای جمع آوری سود برنامه ریزی می کردند و به این امیدوار بودند که در روز بعد از روز شکرگذاری دفتر خود را با جوهر مشکی از سود پر کنند.

در سال های اخیر شاهد ورود این فرهنگ به کشورمان بودیم. امسال اما شاید بیشتر از سال های پیش. مدتی است که شرکت بامیلو تبلیغات گسترده ای را برای فروش محصولات خود با تخفیف های ویژه تحت عنوان حراجمعه در تاریخ 5 آذر یعنی 25 نوامبر که همان جمعه سیاه می باشد، شروع کرده است. تامین کنندگان بامیلو قرار است محصولات خود را با تخفیف های کم و زیاد در این روز عرضه کنند. این محصولات قرار است در دسته بندی های الکترونیک، زیبایی و سلامت، مد و لباس و… عرضه شوند.

حراجمعه بامیلو
حراجمعه بامیلو

اما این اقدام انتقادهایی را نیز به همراه داشته است. از جمله خبرگذاری فارس که این اقدام بامیلو را ترویج الگوی مصرف گرایی، ترغیب به خرید بدون احساس نیاز، تشویق به خرید غیرحضوری و خالی کردن جیب خانواده ها می داند.

در هر صورت، جمعه سیاه در بسیاری از کشورهای دنیا رواج یافته و در این روز فروشندگان در کشورهای مختلف محصولات خود را با تخفیف ها و پیشنهادهای شگفت انگیز و ویژه ارائه می کنند. اقدامی که شاید هم به نفع خریدار و هم به سود فروشنده باشد. باید منتظر ماند و دید استقبال از طرح حراجمعه بامیلو در روز جمعه سیاه چگونه خواهد بود.

نظر شما درباره جمعه سیاه چیست؟ آیا با ورود آن به فرهنگ کشورمان موافقید؟

پاسخ

Please enter your comment!
لطفا نام خود را وارد کنید