دامنه چیست و چطور آن را تهیه کنیم؟

داشتن آدرس اینترنتی و ثبت دامنه از مراحل اولیه ورود به حوزه کسب و کار آنلاین است. زمانی که تصمیم می‌گیرید کسب و کار خود را آنلاین کنید و سایت فروشگاه اینترنتی داشته باشید باید یک دامنه اختصاصی به نام خود ثبت کنید تا مشتری‌های شما به وسیله آن وارد فروشگاه اینترنتی شما شوند و از شما خرید کنند.

ما در این مقاله به طور مختصر و ساده میگوییم که دامنه چیست و مفاهیمی که در مورد دامنه به گوشتان رسیده است به چه معناست. با ما همراه باشید.

دسترسی سریع به مطالب:

دامنه یا آدرس ایننترنتی چیست؟

دامنه در واقع نام وب‌سایت شما است. دامنه آدرسی است که کاربران اینترنت می‌توانند به وب‌سایت شما دسترسی داشته باشند. از یک نام دامنه برای یافتن و شناسایی رایانه‌ها در اینترنت استفاده می‌شود.

رایانه‌ها از آدرس‌های IP استفاده می‌کنند که یک سری شماره هستند. با این حال، به یاد ماندن و استفاده از این سری اعداد برای انسان دشوار است. به همین دلیل، نام دامنه به جای استفاده از آدرس IP ، برای شناسایی موجودیت سایت شما در اینترنت ایجاد و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نام دامنه می‌تواند ترکیبی از حروف و اعداد باشد و همین‌طور می‌تواند با ترکیبی از پسوندهای مختلف دامنه مانند .ir ، .com و موارد دیگر استفاده شود.

تفاوت دامنه ir و com چیست؟

دامنه ir 

در واقع این دامنه، نام دامنه ملی به حساب می‌آید و مخفف واژه iran به انگلیسی است. دامنه ir تحت نظارت ایرنیک – سامانه ثبت دامنه کشوری ایران است و اگر شما می‌خواهید دامنه ir برای خود تهیه کنید، اول باید در ایرنیک ثبت نام کنید و شناسه ایرنیک دریافت کنید.

تمام کشورها نیز مانند ایران دامنه مخصوص به خود را دارند. به‌طور مثال دامنه کشوری ایلات متحده آمریکا .us است و همین‌طور برای آلمان .de که مخفف کلمه Deutschland است.

دامنه com 

در واقع شکل عمومی‌تر از پسوند دامنه به حساب می‌آید، که از محبوبیت بالاتری نسبت به دیگر پسوندها حتی پسوندهای ملی برخوردار است و همه جای دنیا از آن استفاده می‌شود.

برای تهیه دامنه com نباید جایی ثبت نام کنید و شناسه‌ای دریافت کنید، فقط نیاز است از شرکت‌های ارائه دهنده دامنه آن را خریداری کنید.

نکته قابل توجه این است که از لحاظ سئو، دامنه ir و com با هم تفاوت خاصی ندارند و اگر شما مسائل سئو را با هر دو نام دامنه رعایت کنید می‌توانید رتبه خوبی در گوگل به دست آورید. اما نباید از این مورد هم غافل شویم، همان‌طور که گفتیم دامنه com از محبوبیت بالایی برخوردار است و تعداد آنها از همه پسوندهای دامنه بیشتر است. با توجه به این مسئله گوگل سریعتر از دیگر پسوندها .com را شناسایی می‌کند و به آن رتبه می‌دهد.

و البته که تفاوت قیمت زیادی بین دامنه ir و com وجود دارد و شما اگر در حال حاضر برای دامنه ir برای یک سال مبلغ پایین‌تر از ۱۰٫۰۰۰ تومان پرداخت می‌کنید، برای دامنه com باید بالای ۱۰۰٫۰۰۰ تومان برای یک سال پرداخت کنید.

از کجا دامنه تهیه کنیم؟

قبل از استفاده از دامنه و آدرس اینترنتی، باید نام دامنه خریداری و ثبت شود. هر نام دامنه منحصر به فرد است. هیچ دو وب سایت نمی‌توانند نام دامنه یکسانی داشته باشند. اگر شخصی www.yourdomain.com را در مرورگر تایپ کند، به وب سایت شما می‌رود و این دامنه مربوط به شخص دیگری نیست.

همه دامنه‌ها را باید از سایت‌های ارائه دهنده دامنه تهیه کنید، ولی همان‌طور که گفتیم قبل از خرید دامنه ir باید در سامانه ایرنیک ثبت نام کنید و شناسه ایرانیک دریافت کنید، تا در هنگام خرید دامنه ir این شناسه را وارد کنید. اما دیگر دامنه‌ها مثل .com یا .net را متوانید موقع خریداری کنید و به نام خود ثبت کنید.

در ادامه تعدادی سایت‌های ارائه دهنده دامنه را به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانید از طریق آنها اقدام به خرید کنید. با ورود به این سایت‌ها شما نام دامنه دلخواه خود را وارد می‌کنید و سایت پسوندهای موجودی که قبلاً کسی تهیه نکرده، برای شما لیست می‌کند و شما می‌توانید آن را تهیه کنید. 

برخی از سایت‌های ارائه دهنده دامنه:

نکته: شما می‌توانید بعد از ثبت نام در سامانه ایرانیک، از همان جا دامنه ir مدنظر خود را خریداری کنید.

بعد از خریداری دامنه باید نیم سرورهای دامنه را به نیم سرورهای بستری که از سایت شما میزبانی می‌کند تغییر دهید. به‌طور مثال اگر در بیدُک فروشگاه اینترنتی خود را می‌سازید باید نیم سرورهای بیدُک را در تنظیمات دامنه خود ثبت کنید.

نیم سرور یا DNS چیست و چطور آن را تنظیم کنیم؟

DNS مانند دفترچه تلفن برای اینترنت است. کار اصلی آن تبدیل کردن نام دامنه‌های قابل خواندن توسط انسان به آدرس‌های IP قابل خواندن رایانه‌ها است. این کار هر زمان که از یک نام دامنه استفاده می‌کنید، چه در حال جستجو و بازدید وب سایت باشید و یا ایمیل ارسال کنید اتفاق می‌افتد.

کار نیم سرورها (DNS) ارتباط برقرار کردن بین دامنه و هاست (میزبان) است. این هاست می‌تواند بسترهایی باشند که با سرورهایشان از سایت شما و دامنه شما میزبانی می‌کنند. برای اینکه این میزبانی پذیرفته شود باید نیم سرورها را به نیم سرورهای خاص میزبان تغییر دهید.

به‌طور مثال، اگر شما می‌خواهید در بیدُک سایت فروشگاه اینترنتی داشته باشید و دامنه اختصاصی خود را به آن متصل کنید، باید نیم سرورهای بیدُک را در بخش تنظیمات دامنه خود وارد کنید. این نیم سرورهای به شکل زیر است:

Ns1.bdok.ir

Ns2.bdok.ir

نحوه تغییر نیم سرورها:

اگر دامنه ir خریداری کردید حتماً باید نیم سرورها از سامانه ایرنیک تغییر دهید. برای این کار وارد حساب کاربری خود در ایرنیک شوید.

راهنمای کامل ثبت نام در ایرنیک

دامنه در ایزنیک

از لیست دامنه‌های خودتان دامنه مورد نظر را انتخاب کنید و وارد «ویرایش ردیف‌های کارگزاری نام و میزبانی دامنه» شوید و NSهای ۱ و ۲ را به NSهای سایت سرویس میزبان خود مانند بیدُک تغییر دهید.

تغییر نیم سررورهای دامنه در ایرنیک

در انتها سؤال امنیتی که هنگام ثبت‌نام وارد کردید را در اینجا وارد کنید و گزینه «اعمال» در انتهای صفحه را بزنید.

اگر از سایت‌های دیگر ارائه دهنده دامنه، از دیگر پسوندها مثل .com یا .net خریداری کردید باید وارد حساب کاربری خود در این سایت‌ها شوید و از آنجا و از قسمت تنظیمات یا پیکربندی دامنه، نیم سروها را تغییر دهید.

ما به عنوان مثال دامنه‌ای که از قبل از سرورپارس تهیه کردیم را مورد مثال قرار می‌دهیم.وارد قسمت دامنه‌ها بشوید. 

دامنه در سرورپارس

دامنه مورد نظرتان را که ثبت کرده‌اید انتخاب کنید. در انتهای ردیف دامنه آیکون یا قسمتی به عنوان تنظیمات، مدیریت یا پیکربندی وجود دارد، که در سایت‌ها مختلف نامشان شاید متفاوت باشد ولی کارایی همه‌ی آنها یکی است.

مدیریت نیم سرورهای دامنه در سرورپارس

در این قسمت باید از بخش مدیریت وارد تنظیمات و مدیریت نیم سرورها شوید.

تغییر نیم سررورهای دامنه در سرورپارس

در این قسمت مشاهده می‌کنید که نیم سروها لیست شده‌اند و شما باید نبم سرورهای سرویس میزبان دامنه خود را مانند به یدک داشته باشید و در کادرهای مربوط وارد کنید.

دامنه اختصاصی در مرکز خدمات بیدُک

اگر در بیدُک فروشگاه اینترنتی خود را ساخته‌اید و حالا می‌خواهید دامنه خود را خریداری کرده و به سایت فروشگاه اینترنتی خود متصل کنید و فکر می‌کنید با وجود همه‌ی توضیحات و راهنمایی‌ها هنوز کار سختی برای شماست و یا وقت این کار را ندارید، ثبت دامنه و اتصال آن به فروشگاه اینترنتی را به مرکز خدمات بیدُک بسپارید. 

پاسخ

Please enter your comment!
لطفا نام خود را وارد کنید