نیاز فروشگاه‌های اینترنتی به گوش دادن به تفکر جمعی (Social Listening)

این‌طور به نظر می‌رسد که هر بار کامپیوتر را روشن می‌کنید یا به خبری از دنیای تکنولوژی گوش می‌کنید چیزی در مورد یک اپلیکیشن یا فن‌آوری جدید وجود دارد که توجه شما را به خود جلب کند. به همین دلیل است که شاید وقتی مکالمات و دیدگاه‌های جامعه درباره‌ی یک برند در حوزه دیجیتال در سطح اخبار ظاهر می‌شود شما دچار تردید شوید. اگرچه به نظر می‌رسد که دیدگاه و تفکرات جامعه در این مورد زودگذر باشد ولی با این حال بسیار برای فروشگاه‌های آنلاین مفید است.

در پست بلاگ امروز به این مسئله مفید و مؤثر می‌پردازیم و با ما همراه باشید.

گوش دادن به تفکرات و دیدگاه جمعی یا Social Listening چیست؟

درواقع می‌توان آن را تعبیر دقیقی از مفهوم گوش دادن و رصد کردن آنچه مردم در شبکه‌های اجتماعی می‌گویند دانست. به‌طور کلی این مورد شامل ردیابی و جستجوی هشتگ هایی است که در گفتگوها در فضای مجازی یافت می شود. موضوعات می توانند به همان گستردگی یا در عین حال مختصری باشد که به آن علاقه دارید. با یک نظارت ساده بر آنچه جامعه دیجیتال می‌گوید، شما یاد خواهی گرفت مد روز هنگامی در حال اتفاق افتادن است چیست. چیزی که مهم‌تر است این است که شما می‌توانید واکنش‌های دست اول جامعه نسبت به این خبرها و اتفاقات در این حوزه را ببینید.

گوش دادن به تفکرات یا دیدگاه‌های جامعه چه منفعتی می‌تواند برای فروشگاه آنلاین داشته باشد؟

تا زمانی که فروشگاه اینترنتی شما در فضای دیجیتال وجود دارد شما باید به آنچه مردم می‌گویند نظارت داشته باشید. دو دلیل اصلی وجود دارد که چرا یک فروشگاه اینترنتی باید دیدگاه و تفکرات جمعی را به کار گیرد: دوستان شما در شبکه‌های اجتماعی و آنچه شما فکر می‌کنید.

1- رسیدگی به شکایت‌های مشتریان در زمان واقعی

گوش دادن به دیدگاه و تفکرات جمعی یک راه عالی برای اینکه همیشه در صدر افرادی باشید از مسائل بالقوه‌ای که مشتریان با آن درگیر هستند، با خبر باشید. به‌طور مثال اگر راه‌های ارتباطی شما مسدود شده و کسی نمی‌تواند با شما ارتباط بگیرد، احتمالاً برای اولین بار این موضوع را در رسانه‌های اجتماعی می‌شنوید. بکار گرفتن و گوش دادن افکار جامعه دیجیتال خیالتان را از اینکه توان عکس‌العمل نشان دادن در مقابل هر مشکل در بهترین حالت را دارد راحت می‌کند و خدمات مشتریان را در اسرع وقت فراهم می‌کند.

2- از مشتری بازخورد بگیرید

با بسیاری از مردم مکالمه داشتن و اشتراک‌گذاری آن در شبکه‌های اجتماعی شما را کاندید می‌کند که بازخورد فیلتر نشده‌ای از محصولات خود داشته باشید. بدون نیاز به بررسی‌های بازاریابی سنتی و فرم‌های نظرسنجی، به‌سادگی با گوش دادن به آنچه مشتریان شما می‌گویند، از یک بازخورد ثابت و بی‌طرفانه آن هم به‌صورت رایگان برخوردار می‌شوید و این مورد همچنین محبوب‌ترین راه برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد فروشگاهتان به شمار می‌رود.

3- از گرایش‌های صنعت اطلاع پیدا کنید

با گذاشتن گوش روی زمین و شنیدن هر آنچه جامعه دیجیتال در حال گفتن است، می‌توانید در خط مقدم گرایش‌های صنعت بایستید. از روند محصولات خاص در چرخه صنعت یا کانون توجه شبکه‌های اجتماعی به‌وسیله‌ی تعداد خالص اشتراک‌ گذاری‌ها، لایک ها، ری توئیت ها  و پین ها، اطلاع پیدا خواهید کرد. مشتریان یک محصول یا یک گرایش صنعتی را به‌وسیله‌ی اشتراک ‌گذاری با دوستان خود اعتباری ببخشند. اگر این دوستان خود در چرخه اشتراک گذاری قرار بگیرند، می‌توان آن را نشانه‌ی خوبی از تائید جامعه بر آن محصول دانست و با آگاه بودن از آنچه مردم در مورد آن هیجان‌زده هستند، می‌توانید بر اساس آن برای سرمایه برنامه‌ریزی کنید.

چطور باید شروع کرد؟

1- فهرستی از موضوع‌ها و کلمات کلیدی که تمایل به دنبال کردن آن‌ها در فضای مجازی دارید درست کنید.

2- اطلاعیه‌ها (notifications) را به‌عنوان ابزاری برای شنیدن و آگاه شدن از افکار جامعه تنظیم کنید. اگر از یک پلت فرم برای آگاهی از نحوه اشاعه محتوا استفاده می‌کنید، می‌توان گفت به‌طور کلی خود این پلت فرم‌ها نیز می‌توانند ابزاری برای نظارت بر جامعه مخاطب شما باشند.

3- زمانی را به بررسی نتایج خود اختصاص دهید. ایجاد اطلاعیه‌ها (notifications) بدون اینکه زمانی به بررسی نتایج آن بپردازید، فایده‌ای ندارند.

4- اگر با حجم عظیمی از قیل و قال‌ها و پچ‌پچ‌های بی‌اساس روبرو شدید، کلمات کلیدی را از داخل آن‌ها بیرون بکشید و به چیزهای ویژه تبدیل کنید.

5- به‌سرعت به افراد آنلاین پاسخ دهید و وارد تعامل شوید.

آیا روند گوش دادن به دیدگاه و تفکرات جامعه را در فروشگاه آنلاین خود پیاده‌سازی کرده‌اید؟!

برگردید و یافته‌های شگفت‌انگیز خود را در این رابطه با ما به اشتراک بگذارید.

آیا کالایی را مدنظر دارید که پرفروش است و می‌خواهید فروش آنلاین آن را شروع کنید؟!

همین حالا فروشگاه خود را به‌صورت رایگان در بیدک بسازید.

پاسخ

Please enter your comment!
لطفا نام خود را وارد کنید