نماد اعتماد الکترونیکی چیست و چطور آن را دریافت کنیم؟

کسب و کار هایی که به‌صورت مجازی اقدام به ارائه کالا و خدمت می‌نمایند باید برای ایجاد اطمینان برای خریداران خود، جهت دریافت نماد اعتماد الکترونیکی اقدام نمایند.

البته باید به این نکته نیز توجه کنید که فقط ‌سایت‌هایی می‌بایست نماد اعتماد الکترونیکی دریافت کنند که فروشنده‌ی کالا یا خدمات به‌صورت اینترنتی هستند. وب‌سایت‌هایی که تنها کسب‌و‌کار خود را تبلیغ و معرفی می‌کنند یا تلفنی از مشتری‌های خود سفارش می‌گیرند، نیازی به دریافت نماد اعتماد الکترونیکی ندارند.

اینماد یا نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟

نشانه یا لوگویی است که توسط مرکز توسعه تجارت الکترونيکی صادر شده و به کسب و کارهای اینترنتی مجاز با هدف ساماندهی، احراز هويت و صلاحيت آن‌ها در ارائه کالا و خدمات به‌صورت اینترنتی اعطا می‌شود. اين نماد پس از بررسی وب‌سایت یا فروشگاه اینترنتی و تائید هويت و صلاحيت مالک حقيقی يا حقوقی آن، برای مدت يک سال صادر می‌شود.

با کلیک روی لوگو اینماد در فوتر سایت‌ها و فروشگاه اینترنتی اطلاعاتی شامل آدرس سایت، تاریخ اعتبار نماد، آدرس ، تلفن و ایمیل فروشگاه اینترنتی در اختیار خریدار قرار می‌گیرد.

انواع نماد اعتماد الکترونیکی

نماد اعتماد بدون ستاره:

این نوع اینماد به‌تازگی با هدف آسان‌سازی روند دریافت نماد برای کسب و کارهای کوچک و نوپایی که قادر نیستند تمام موارد مورد نیاز برای دریافت نماد را تکمیل کنند ارائه می‌شود.

نماد یک ستاره:

کسانی که تمام مراحل دریافت اینماد که در ادامه به آموزش آن می‌پردازیم، با موفقیت و ارائه ملزومات پشت سر بگذارند، نماد اعتماد الکترونیکی یک ستاره دریافت می‌کنند.

نماد دو ستاره:

پس از دریافت نماد اعتماد یک ستاره می‌توانید با ورود به پنل اینماد خود و از قسمت مدیریت کسب و کار اقدام به دریافت نماد دو ستاره کنید. تنها شر لازم برای دریافت نماد اعتماد دو ستاره برخورداری سایت شما از گواهی امنیت SSL است.

چطور نماد اعتماد الکترونیکی دریافت کنیم؟

برای هرچه آسان‌تر و سریع‌تر انجام شدن روند دریافت نماد اعتماد الکترونیک تمامی مراحل همراه با تصویر توضیح داده‌ شده است که به این ترتیب می‌باشد:

۱- ورود به صفحه درخواست نماد الکترونیکی:

با کلیک روی لینک زیر شما وارد صفحه ورود به پنل کاربری خواهید شد.

دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

۲ایجاد حساب کاربری:

در این قسمت شما باید روی «ایجاد حساب کاربری» که با فلش مشخص شده کلیک کنید.

تمام اطلاعات داخل کادرها را وارد کنید و همچنین دو قسمت پایین کادرها را تیک بزنید و سپس روی دکمه “تائید” کلیک کنید.

نکته: در کادر اول یعنی “نوع شخصیت” باید موردی را انتخاب کنید که قصد دارید به نام آن نماد را دریافت کنید. اگر می‌خواهید برای  شخص خود نماد رو دریافت کنید گزینه “شخص حقیقی – تبعه ایران” را انتخاب کنید و اگر قرار است نماد را به اسم شرکت دریافت کنید روی گزینه “شخص حقوقی – تجاری” کلیک کنید.

با تکمیل اطلاعات و تائید آن، کادری پایین صفحه، مانند تصویر زیر که با فلش مشخص شده، باز می‌شود که بیان‌کننده این است که ثبت‌نام با موفقیت انجام شده است.

شما باید دوباره به قسمت ورود به سامانه بازگردید و با نام کاربری و رمز عبوری که هنگام ثبت‌نام مشخص کردید می‌توانید وارد حساب کاربری خود شوید.

۳تکمیل اطلاعات

در مرحله اول شما باید اطلاعات شخصی خود را وارد کرده و روی دکمه ذخیره کلیک کنید.

با کلیک روی دکمه ذخیره صفحه‌ای باز می‌شود مانند تصویر که شما باید طبق دستور عمل ماننده نمونه عبارت ذکر شده (که در هر ثبت نام متغیر است) را به شماره‌ای که در تصویر می‌بینید پیامک کنید و دوباره روی دکمه ذخیره بزنید تا به مرحله بعدی بروید.

۴بارگذاری مدارک

در ادامه روند تکمیل اطلاعات شما می‌بایست تصویر اسکن شده از تصویر روی کارت ملی و صفحه اول شناسنامه خود را بارگذاری کنید.

نکته: تنها 2 مورد اول یعنی “تصویر کارت ملی (رو)” و “تصویر صفحه اول شناسنامه” اجباری است و بقیه موارد اختیاری است و نیازی به بارگذاری آن‌ها نیست.

 پس بارگذاری مدارک پنجره‌ای باز می‌شود که نشان می‌دهد ثبت اطلاعات شما موفقیت‌آمیز بوده است. در ادامه‌ی روند باید به بخش احراز اطلاعات بروید.

۵احراز اطلاعات:

پس از بارگذاری مدارک، وارد بخش احراز اطلاعات می‌شوید یا می‌توانید از منوی سمت راست پنل کاربری در قسمت “تکمیل فرم اطلاعات” گزینه‌ی “احراز اطلاعات” را انتخاب کنید تا وارد این صفحه شوید.

همان‌طور که در این تصویر مشاهده می‌کنید، در صفحه احراز اطلاعات، می‌بایست طبق دستورالعملی که در هر کادر مشخص شده، عمل کرده تا صحت شماره‌های تماس شما تائید شود.

چنانچه شماره‌ها را اشتباه وارد کردید، امکان ویرایش آن‌ها در همین صفحه وجود دارد.

بعد از تائید صحت شماره‌های تماس شما توسط سازمان مانند تصویر بالا به شما اطلاع داده خواهد شد و کادرها به رنگ سبز درخواهند آمد.

بعد از احراز اطلاعات، در منوی سمت راست و قسمت “کسب و کار” گزینه‌ی “افزودن کسب و کار” را انتخاب کنید تا برای بتوانید برای دامنه‌ی مورد نظر خود نماد اعتماد الکترونیک دریافت کنید.

۶افزودن کسب و کار

در این قسمت شما باید اطلاعات کسب و کار و اطلاعات فروشگاه اینترنتی خود را وارد کنید. در هر قسمت به توضیحات زیر کادرها دقت فرمایید.

بعد از کامل کردن بخش «اطلاعات کسب و کار» در افزودن دامنه، بخش جدیدی به سامانه در این قسمت اضافه شده که شما باید «اطلاعات تماس کسب و کار(جهت نمایش در شناسنامه نماد)» را وارد کنید. که در قسمت اول شامل تلفن ثابت، پست الکترونیکی (ایمیل)، ساعت کاری (مثال: 9 الی 21) می‌شود.

بعد از آن شما باید در مرحله‌ای جدید در این قسمت آدرس خود را اعتبار سنجی کنید تا در سامانه اعتبار سنجی شرکت پست، برای اطمینان بیشتر خریداران شما تائید شود. مراحل انجام این عملیات را در تصویر شماتیک بالا می‌بینید.  

در قسمت اول از کادر «سامانه اعتبارسنجی آدرس» عبارت «سامانه اعتبار سنجی نشانی شهروند» را مانند تصویر انتخاب کنید.

بعد روی دکمه «دریافت کد رهگیری آدرس پستی» که به رنگ نارنجی است بزنید تا وارد سایت سامانه اعتبار سنجی نشانی شهروند شرکت پست شوید.

در قسمت دوم بعد از انجام مراحل و تکمیل اطلاعات و ذخیره اطلاعات بلافاصله توسط شرکت پست نامه‌ای حاوی کد رهگیری نشانی شما (مانند تصویر بالا) به آدرسی که ثبت کردید فرستاده می‌شود.

کد رهگیری 10 رقمی خود را در کادر مربوط وارد کنید.

در انتها روی دکمه “ذخیره” کلیک کنید.

۷مدیریت کسب و کار:

شما وارد بخش مدیریت کسب و کار می‌شوید و مشاهده می‌کنید که دامنه شما ثبت ‌شده و نیاز به مراحلی برای پایان روند دریافت نماد دارد که سمت چپ کادر داخل تصویر نمایش داده می‌شود. و هر مرحله که باید انجام شود به رنگ نارنجی درمی‌آید. در مرحله اول می‌بایست روی دکمه “انجام تأییدیه فنی” که با فلش مشخص شده کلیک کنید.

۷-۱عملیات اخذ تأییدیه فنی

در این مرحله ۴ روش تائید فنی وجود دارد که شما باید به این نکته توجه کنید که قبلا از روش چهارم یعنی “تغییر عنوان (Title) صفحه”استفاده میکردید که ساده ترین روش نیز است. اما در حال حاضر در سایت اینماد این روش با مشکل روبرو است و شما باید از روش سوم که یعنی «افزودن متاتگ در صفحه اصلی» استفاده کنید.

روند انجام این روش بصورت زیر است:

۱- کدی که با کادر نارنجی مشخص شده را کپی کنید. (توجه: این کد برای هر شخص منحصر به فرد می‌باشد.)

۲- به پنل مدیریت فروشگاه خود در بیدُک و از منوی سمت راست به بخش «مدیریت» سپس «عمومی» بروید.

۳- عبارت کپی شده را در قسمت نماد اعتماد الکترونیکی و در کادر «کد تایید نماد اعتماد الکترونیکی» ذخیره کنید.

۴- به حساب کاربری خود در سایت اینماد برگردید و دکمه «تایید متاتگ» را کلیک کنید.

۷-۲لیست خدمات و مجوزها

اکنون به صفحه “لیست خدمات و مجوزها” بروید که با فلش در تصویر بالا مشخص شده و به رنگ نارنجی درآمده است.

در این قسمت باید نوع خدمتی که در فروشگاه خود ارائه می‌کنید را ثبت کنید که روند آن بر اساس روش “افزودن خدمت بر اساس انتخاب” است که باید که هر چهار کادر داخل این قسمت را با توجه به نوع کسب کار، مانند تصاویر بالا انتخاب کنید و در انتها دکمه “ذخیره” را بزنید.

کادر “قسمت” را با توجه به ماهیت کسب و کار خود انتخاب کنید. به‌طور مثال، مانند تصویر اگر تنها قصد فروش کالا را دارید “فروش کالا” را انتخاب کنید.

در کادر “گروه” در واقع نوع گروهی که محصولات شما در آن قرار دارند را انتخاب می‌کنید.

“طبقه کالاهای خود را بر اساس گروهی که انتخاب کردید مشخص می‌کنید.

حال در قسمت “خدمت” به‌طور واضح و با جزییات شاخه مربوط به کالای خود را مشخص می‌کنید.

۷-۳– فرم نظرسنجی:

مجدداً به صفحه مدیریت کسب و کار بازمی‌گردید و این بار باید روی گزینه «تکمیل فرم نظرسنجی» که به رنگ نارنجی درآمده و با فلش در تصویر بالا مشخص شده کلیک کنید و فرم نظرسنجی (تصویر زیر) که در واقع اطلاعات تکمیلی کسب و کار شماست را کامل کنید و در انتها روی دکمه «ذخیره» کلیک کنید.

۷-۴– احراز اطلاعات کسب و کار: 

به صفحه مدیریت کسب و کار بازمی‌گردید و در مرحله نهایی ثبت اطلاعات کسب و کار، وارد صفحه “احراز اطلاعات کسب و کار” شوید. روی این دکمه که در تصویر با فلش مشخص شده کلیک کنید.

در قسمت احراز «کسب و کار» می‌بایست قسمت «تائید صحت ایمیل» و «تائید صحت تلفن ثابت» را طبق دستور عمل انجام دهید تا احراز اطلاعات شما کامل شود و وارد مرحله بعد شوید.

نکته خیلی مهم: به کادر زرد بالای صفحه که نوشته شده “می‌بایست حداقل یکی از موارد زیر انجام پذیرد” توجه نکنید! زیرا همان‌طور که گفته شد می‌بایست هر دو مورد «تائید صحت ایمیل» و «تائید صحت تلفن ثابت» انجام شود تا احراز اطلاعات تکمیل شود.

۸ارسال پرونده جهت بررسی کارشناس:

پس اتمام مراحل ثبت اطلاعات، وضعیت شما همان‌طور که در تصویر می‌بینید به «آماده ارسال پرونده» در ای نماد می‌باشد.

اکنون روی دکمه نارنجی «ارسال پرونده جهت بررسی کارشناس» که با فلش در تصویر بالا کلیک کنید.

سپس این پنجره باز می‌شود که نیاز است ارسال اطلاعات برای کارشناس را تائید کنید. در این صفحه (تصویر بالا) از شما می‌خواهد که «چک لیست الزامات» را که مربوط به موارد فنی فروشگاه اینترنتی شماست بررسی کنید اما این کار لازم نیست! زیرا تمام موارد قبلاً توسط تیم فنی بیدُک بررسی شده و تمام الزامات از قبل رعایت شده است. تنها شما روی دکمه‌ی «تائید» کلیک کنید.

پنجره‌ای باز می‌شود که ارسال اطلاعات فروشگاه اینترنتی شما را به کارشناس تائید می‌کند.

پس از ارسال پرونده به صفحه مدیریت کسب و کار باز می‌گردید و مشاهده می‌کنید که اکنون وضعیت شما در حالت «در حال بررسی» است و باید صبر گنید که کارشناس اطلاعات شما را تائید کند که این روند مدتی زمان خواهد برد.

9- تعهدنامه

پس از ارسال پرونده و تائید توسط کارشناس اینماد، در صفحه مدیریت کسب و کار می‌بینید که دو گزینه دیگر به لیست شما اضافه می‌شود که اولی «راهنمای ارسال مدارک فیزیکی» و دومی «تعهدنامه» است.

خبر خوشحال‌کننده‌ای که در راهنمای ارسال مدارک فیزیکی وجود دارد این است که در مصوبه‌ای جدید از سوی این سامانه دیگر نیازی به ارسال مدارک فیزیکی نیست.

” متقاضیان محترم نماد اعتماد الکترونیکی

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در نظر دارد، در راستای تسهیل اعطای نماد اعتماد الکترونیکی و احراز اصالت مجوزها، با توجه به ایجاد امکان استعلام اصالت مجوزهای لازم از مراجع صدور به‌صورت الکترونیکی در سامانه نماد اعتماد الکترونیکی و به‌منظور تسهیل رویه دریافت نماد اعتماد الکترونیکی از تاریخ 22/05/98 اقدام به حذف مرحله ارسال کپی برابر اصل مجوزهای بارگذاری شده توسط متقاضیان نماید. در این حالت متقاضیانی که در مرحله تائید ارزیابی قرار دارند، با مطالعه تعهدنامه الکترونیکی و تائید آن نیازی به ارسال کپی برابر اصل مجوزها و تعهدنامه فیزیکی از طریق پست نخواهند داشت.” منبع: اینماد

در مرحله بعدی به صفحه مدیریت کسب و کار بازگردید و این بار دکمه «تعهدنامه» بزنید.

تعهدنامه را با دقت مطالعه کنید و روی دکمه «تائید» کلیک کنید.

10- دریافت نماد

بعد از انجام تمام مراحل و پرداخت هزینه، وقتی وارد صفحه مدیریت کسب و کار بشوید می‌توانید کد اینماد خود را دریافت کنید.

نکته: هزینه اینماد نیز شامل مصوبه‌ای جدید و شده است.

به موجب مصوبه شماره 288 مورخ 1397/12/05 کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات، نماد اعتماد الکترونیکی با اعتبار دو ساله و با دریافت هزینه 175 هزار تومانی اعطا می‌گردد.” منبع: اینماد

در صفحه مدیریت کسب و کار روی دکمه «دریافت کد نماد» کلیک کنید.

از صفحه که باز می‌شود کد برنامه‌نویسی شده، همانند تصویر را کپی کنید.

از پنل مدیریت فروشگاه خود در بیدُک و از منوی سمت راست به بخش «مدیریت» سپس «عمومی» بروید و عبارت کپی شده را در قسمت نماد اعتماد الکترونیکی و در کادر «کد نماد» ذخیره کنید.

موفق باشد 🙂

2 نظر

پاسخ

Please enter your comment!
لطفا نام خود را وارد کنید