چطور دامنه خودمان را دریافت کنیم

برای رفتن به سایت‌های مختلف هر کدام از آن‌ها نیاز به یک آدرس اینترنتی دارند که از یک نام و یک پسوند تشکیل شده است. مانند bdok.ir که در واقع ir پسوند و دامنه آن می‌باشد. برای اینکه سایت فروشگاه اینترنتی اختصاصی خود را داشته باشید نیاز به یک دامنه دارید که باید آن را از سایت ایرنیک تهیه کنید.

دسترسی سریع به مطالب:

ایرنیک چیست؟

کلیه دامنه‌های ir و مشتقات آن زیر نظر واحد ثبت دامنه سازمان فیزیک نظری و ریاضیات IPM یا ایرنیک به ثبت می‌رسند که در حقیقت متولی و مرکز اصلی ثبت دامنه‌های ir زیر نظر سازمان جهانی ICANN می‌باشد، و کلیه دامنه‌های ir پس از تائید این مرکز به ثبت نهایی می‌رسند.

شناسه دامنه ir در ایرنیک:

شناسه ایرنیک در حقیقت کد مشخصات سازمانی یا فردی هر متقاضی ثبت دامنه ir است که در بانک اطلاعاتی مرکز ذخیره شده و معمولاً با این فرمت ساخته می‌شود: da7337-irnic قبل از ثبت دامنه در سایت ایرنیک نیاز به ساخت شناسه یا در واقع ثبت‌نام در سایت آن مرکز با مشخصات کامل است.

ایجاد حساب کاربری و دریافت شناسه:

روی لینک زیر کلیک کنید تا وارد سامانه شوید.

ثبت نام در سایت ایرنیک

روی “ساخت شناسه کاربری” که با فلش مشخص شده کلیک کنید.

انتخاب نوع شناسه:

در این قسمت در واقع صاحب امتیاز و هویتی که دامنه به نام آن ثبت می‌شود را انتخاب می‌کنید. اگر می‌خواهید دامنه را به نام خود ثبت کنید، در کادر اول قسمت “شخص حقیقی” و روی “تکمیل فرم و دریافت شناسه” کلیک کنید.

وارد کردن مشخصات شناسه:

در این قسمت مشخصات خود را وارد می‌کنید و به ترتیب زیر می‌باشد:

نام شخص و سازمان:

تنها وارد کردن کادرهای ستاره‌دار کافی می‌باشد. توجه کنید که نام و نام خانوادگی خود را باید یک‌بار باید به حروف لاتین و یک‌بار فارسی وارد کنید.

اطلاعات احراز هویت:

تنها وارد کردن یکی از گزینه‌ها، یعنی یا کد ملی یا گذرنامه کافی می‌باشد و نیازی به تکمیل هر دو قسمت نمی‌باشد.

نشانی پستی:

مشخصات آدرس و محل استقرار خود را به‌طور کامل وارد می‌کنید. توجه داشته باشید کامل کردن کادرهای ستاره‌دار اجباری می‌باشد.

نشانی پست الکترونیکی:

ایمیلی که به آن دسترسی دارید را وارد کنید. در قسمت دوم که در تصویر می‌بینید. وارد کردن یک پرسش و جواب آن اجباری می‌باشد. توجه کنید که حتماً باید به زبان انگلیسی باشد. برای اهمیت بالای این قسمت و اینکه این سؤال در قسمتی دیگر پرسیده می‌شود و باید جواب آن مطابق با چیزی باد که اینجا وارد کردید، لطفاً پرسش و پاسخی را که وارد می‌کنید جایی برای خود یادداشت کنید.

حریم خصوصی:

حریم خصوصی که مربوط به مجوز به نام زدن دامنه است و توصیه می‎شود گزینه آزاد، که با کادر نارنجی مشخص شده را انتخاب کنید تا هر شرکت ثبت دامنه بتواند دامنه را به نام شما و این شناسه کاربری ثبت نماید. در انتها روی “بازنگری” کلیک کنید.

بازنگری و امضاء:

در این مرحله تمام اطلاعاتی که در مرحله قبل ثبت کردید به شما نمایش داده می‌شود و در صورت عدم تطابق اطلاعات روی “بازگشت” کلیک کنید و اطلاعات را ویرایش کنید.

در این صفحه شرایط و قوانین ایرنیک به شما نمایش داده می‌شود که بعد از مطالعه، با تکمیل قسمتی که در تصویر بالا می بنید و کلیک روی “موافقم، دریافت شناسه” اطلاعات خود تائید و با شرایط و قوانین موافقت می‌کنید و شناسه کاربری خود را دریافت می‌کنید.

توجه داشته باشید که حتماً نام و نام خانوادگی خود را با حروف لاتین وارد کنید.

ساختن شناسه

همان‌طور که می‌بینید در مرحله بعد شناسه کاربری شما ساخته شده و باید به ایمیل خود بروید و از آن طریق برای ورود به سامانه اقدام کنید.

در این تصویر نمونه ایمیلی مه به شما فرستاده می‌شود مشاهده می‌کنید روی لینک “به سیستم وارد شوید” کلیک کنید.

ورود به سامانه:  

شناسه کاربری (یا ایمیل) و رمز عبوری که به ایمیل شما فرستاده شده را در این قسمت وارد کنید و روی “ورود کلیک کنید.

جایگزینی رمز عبور

حال باید رمز عبور جدید برای خود تعریف کنید. برای این امر باید پرسش و پاسخی که در مرحله ساخت شناسه اضافه کردید را باید در این قسمت وارد کنید. در نهایت روی “نشاندن گذرواژه” کلیک کنید.

چطور دامنه خود را در بیدُک ثبت کنیم؟

اکنون به حساب کاربری خود و قسمت تنظیمات در بیدُک برگردید و شناسه کاربری ایرنیک خود را در کادر مربوطه در تصویر مشاهده می‌کنید وارد کنید و دکمه “ثبت” را بزنید.

مدیریت رابطه‌های مجاز

برای ادامه روند ثبت دامنه و اتصال آن به فروشگاه اینترنتی شما توسط کارشناسان بیدُک می‌بایست دسترسی به شناسه ایرنیک شما را داشته باشند.

برای این کار شما می‌بایست در مرحله اول در سایت ایرنیک از منوی بالا قسمت “شناسه” را انتخاب کنید و از منوی باز شده روی گزینه “مدیریت رابطه‌های مجاز” کلیک کنید.

در این صفحه شما باید تمام فیلدهای که مشاهده می‌کنید را که در حالت پیش فرض روی گزینه “خودم” هستند به حالت “همه” تغییر دهید.

وقتی مطمئن شدید تمام فیلدها به “همه” تغییر پیدا کرده در آخر روی دکمه “اعمال” کلیک کنید تا تغییرات ثبت شود.

تغییر نیم سرور (Name Server)ها:

اگر دامنه ir دارید برای تغییر نیم سرور (Name Server)ها باید در پنل کاربری خود در سایت ایرنیک از لیست دامنه‌های خودتان دامنه مورد نظر را انتخاب کنید و وارد «ویرایش ردیف‌های کارگزاری نام و میزبانی دامنه» شوید و NSهای 1 و 2 را به NSهای زیر تغییر بدهید:

1- ns1.bdok.ir

2- ns2.bdok.ir

و در انتها سؤال امنیتی که هنگام ثبت‌نام وارد کردید را در اینجا وارد کنید و گزینه «اعمال» در انتهای صفحه را بزنید.

اگر از سایت‌های دیگر میزبانی وب، دامنه خود را با هر پسوندی همانند .ir یا .com و … خریداری کردید، وارد تنظیمات دامنه خود و قسمت تغییر نیم سرور (Name Server)ها شوید و NSهای بالا را وارد کنید.

انتخاب نام دامنه :

در انتخاب نام برای دامنه خود به موارد زیر دقت کنید تا در روند ثبت دامنه با مشکل مواجه نشوید.

الف- دامنه‌های انحصاری

ثبت برخی اسامی واحدهای اداری کشور منحصراً در اختیار واحدهای ذی‌ربط است. نام کشور (به هر صورت)، نام استان‌ها، فرمانداری، شهرستان‌ها و شهرها از این جمله‌اند.

ثبت اسامی آثار طبیعی، آثار تاریخی، فرهنگی و ملی، اسامی مذهبی و اسامی مشاهیر در اختیار واحدهای ذی‌ربط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است مگر آنکه آن وزارتخانه مجوز کتبی برای غیر صادر کند.

برای اطلاع از این نام‌ها وارد لینک زیر شوید:

نام‌های ممنوعه مربوط به ایران

ب- دامنه‌های ممنوع

ثبت کلمات خلاف عفت عمومی یا کلمات دیگری که حاکی از فعالیت معارض با قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران باشند ممنوع است. همچنین ثبت تعدادی از واژه‌های عمومی مربوط به اینترنت مجاز نیست.

برای اطلاع از این نام‌ها وارد لینک زیر شوید:

نام و واژه‌های عمومی مربوط به اینترنت

ادامه ثبت دامنه و پرداخت شما در بیدک اتفاق خواهد افتاد و معمولاً به‌طور متوسط 24 ساعت زمان خواهد برد تا دامنه اختصاصی به فروشگاه اینترنتی شما در بیدُک متصل شود.

⚠️نکته:

بعد از ثبت دامنه جدید در بیدُک ایمیل خود را تا زمان اتصال چک کنید. اگر از طرف ایرنیک ایمیلی مبنی بر ارسال مستندات دریافت کردید، می‌بایست مستدات درج شده داخل ایمیلی را تکمیل کرده و برای ایرنیک ارسال کنید. اگر ایمیل مستندات را دریافت نکردید ایمیل نهایی ثبت شدن دامنه خود را ظرف 24 تا 48 ساعت دریافت خواهید کرد.

موفق باشید 🙂

4 نظر

 1. سلام ممنون از توضیحاتتون
  من این کار هارو کردم
  اما قسمت رابط های مجاز زدم روی ( مجاز برای نمایندگان فروش )
  آیا مشکلی ایجاد نمیکنه که بخام توی بیدک دامنه خودمو ثبت کنم به نام فروشگاهم ؟
  چون شما گفتید بزنین روی (آزاد)
  آیا میشه ویرایش کرد توی سایت (NIC.ir) ؟

  • بله قابل ویرایش هستش. مدیریت رابط های مجاز باید آزاد و روی همه باشه. اگر مشکلی پیش اومد براتون با کارشناسان ما تماس بگیرید

پاسخ

Please enter your comment!
لطفا نام خود را وارد کنید