تجارت الکترونیک چیست؟ (قسمت اول)

تجارت الکترونیک
تجارت الکترونیک

امروزه تجارت الکترونیک یکی از بهترین راه ها برای کسب درآمد می باشد. هر کسی در هر موقعیتی و با هر میزان سرمایه اولیه ای، با کمی تلاش توانایی راه اندازی کسب و کار در قلمرو نامحدود تجارت الکترونیک را خواهد داشت. اما برای قدم گذاشتن در این مسیر بی انتها ابتدا لازم است تا با تاریخچه تجارت الکترونیک و مفاهیم و مدل های آن آشنا شویم. در این مقاله که قسمت اول از مجموعه مقالات معرفی تجارت الکترونیک می باشد قصد داریم تا به صورت اجمالی نگاهی بر تعریفی خلاصه از تجارت الکترونیک و تاریخچه آن داشته باشیم.

1.1 معرفی تجارت الکترونیک

به طور خلاصه می توان گفت تجارت الکترونیک به عمل خرید یا فروش چیزی یا خدمتی از طریق اینترنت گفته می شود. با رشد روز افزون دسترسی به اینترنت، خرید و فروش آنلاین نیز به سرعت در حال افزایش است. امروزه، تجارت الکترونیک یکی از محبوب‌ترین و پرطرفدارترین راه های خرید برای مصرف کنندگان می باشد. پیش بینی می شود تا سال 2020 میلادی گردش حساب تجارت الکترونیک به رقمی حدود 6.7 تریلیون دلار برسد که این رقم تقریبا 3 برابر کل اقتصاد انگلستان می باشد.

2.1 تکنولوژی مورد استفاده

با پیشرفت تکنولوژی و ادامه نوآوری های اینترنت، راه اندازی کسب و کار که اوایل بسیار پرهزینه و تلاشی غیرعملی بود، اکنون برای هر کسی حتی با پایین‌ترین هزینه قابل دسترسی می باشد. گسترش تلفن های هوشمند و دسترسی آسان به اینترنت (بدون در نظر گرفتن موقعیت مکانی)، به عنوان مهمترین دستاورد برای گسترش تجارت الکترونیک و متعاقبا تجارت موبایلی، که خود تبدیل به یک بازار شد، تلقی می گردد. سایت های شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک و توییتر توجه نسل امروز را به خود جلب کردند. این تغییر در نگرش و توجه مردم از تلویزیون و رادیو به شبکه های اجتماعی و تلفن های همراه، یک تغییر عمده در مسیر تعامل بازاریابان با مخاطبانشان ایجاد کرد.

3.1 هزینه های مرتبط با تجارت الکترونیک

هزینه اولیه برای شروع کسب و کار و تجارت در سال 1990 میلادی باعث بوجود آمدن رکودی موقت در مسیر رشد تجارت الکترونیک گردید که خیلی زود با راه حال هایی کم هزینه مانند استفاده از سرویس های ابری (Cloud Based) برطرف شد و در مدت خیلی کوتاهی ظهور شبکه های اجتماعی و تعامل جهانی را در پی داشت که تبدیل به یکی از هدایت کنندگان خرید اینترنتی شدند. از سرویس های ابری موجود در ایران می توان به بیدک به عنوان ساده ترین راه برای ساخت فروشگاه اینترنتی و راه اندازی کسب و کار اشاره کرد که به صورت رایگان شما را در این راه همراهی می کند. ساخت فروشگاه در بیدک کاملا رایگان و ساده بوده و فضایی نامحدود و بی نهایت در اختیار شما قرار می گیرد. البته شما می توانید با اندک هزینه ای به صورت ماهیانه و یا سالیانه به امکاناتی بیشتر در بیدک دسترسی داشته باشید.

تاریخچه تجارت الکترونیک

1995: جف بزوس (Jeff Bezos) سایت آمازون را تاسیس کرد.

1995: سایت Ebay به عنوان یک سایت حراجی تاسیس و اولین کالا که یک لیزر شکسته بود را به فروش رساند.

1998: تاسیس پی پال (PayPal) که در نهایت در سال 2002 به مبلغ 1.5 میلیارد دلار به Ebay واگذار شد.

1998: تاسیس گوگل به عنوان موتور جستجو

1999: Zappos به عنوان اولین فروشگاهی که فقط فروش آنلاین داشت تاسیس شد. این فروشگاه در سال 2009 با مبلغ 928 میلیون دلار به آمازون فروخته شد.

2002: EKM در انگلستان به عوان اولین ارائه دهنده سرویس ابری تجارت الکترونیک تاسیس شد.

2002: Ebay شرکت PayPal را به مبلغ 1.5 میلیارد دلار خریداری می کند.

2004: شورای استانداردهای امنیتی کارت های خرید (PCI) برای اطمینان از تطابق کامل کسب و کارها با نیازهای امنیتی مختلف تشکیل شد.

2005: اوایل آغاز به کار تجارت از طریق شبکه های اجتماعی

2008: تاسیس Groupon. شرکتی که در عرض 16 ماه از آغاز به کار، به ارزشی معادل 1 میلیارد دلار دست یافت. رکوردی که از آن به عنوان سریع ترین شرکتی که به این ارزش دست یافته یاد می شود.

2015: حساب های آمازون، تقریبا 500 میلیون واحد فروش داشتند.

در اینجا اینفوگرافیک تاریخچه تجارت الکترونیک را به صورت کامل تر برای شما آماده کرده ایم.

مشاهده در ابعاد بزرگتر

اینفوگرافیک تاریخچه تجارت الکترونیک
اینفوگرافیک تاریخچه تجارت الکترونیک

 منبع: ekm

پاسخ

Please enter your comment!
لطفا نام خود را وارد کنید